Кампания „Здравословни работни места – здраве и безопасност в цифровата ера“ - „Пътна карта за канцерогените“.
Канцерогени на работното място – какво можем да направим ние представи председателя на НФТ “Химия и индустрия“ – КНСБ – Красимир Кръстев.
Много химически вещества, използвани на работното място причиняват вреда не само на работниците, но и на други лица, които могат по невнимание да бъдат изложени на физически опасности (експлозивни, запалими и др.), опасности за здравето (всички аспекти на краткосрочната и дългосрочна вреда за здравето) и опасности за околната среда (водна среда). Експозицията и работата с опасни вещества може да бъде причина не само за множество здравословни проблеми и болести, но и съществен риск за безопасността при работа.
Изследванията показват, че 17% от работниците в ЕС са изложени на въздействието на химически вещества и продукти в продължение на най-малко на една четвърт от работното си време, а 15 % от тях съобщават, че вдишват дим, пушек, прах и прахообразни продукти на работното си място.
Това означава реална оценка на риска, информиране на работниците, прилагане на подходящи мерки за защита, както и промени в законодателството, когато е необходимо.
Пътната карта за осигурят превенцията и „разкриването“ на канцерогените и мутагените на работното място включва поредица от стъпки от действия и мерки.
- първите стъпки за „разкриването“ на канцерогените и мутагените на работното място и мерките за защита е запознаване с нормативния акт, Наредба № 10 от 26 септемри 2003 г. за защита на работещите от рискове, свързани с експозиция на канцерогени и мутагени при работа;
- втората стъпка в оценката на работното място, е да се осигурят актуални информационни листове за всяко едно използвано вещество/смес
- на трето място идва предприемането на мерки, например дали не може да се замени използвания химикал с друг, после следва осигуряването на локална вентилация, използване на лични предпазни средства и организационни мерки за осигуряване на подходящи санитарно-битови условия на работното място;
- и не последно място, работещите трябва да бъдат информирани относно опасните свойства, да се отделя достатъчно време за инструктаж, консултации със службата по трудова медицина и провеждане на реално обучение.
Европейският съвет по химическа промишленост CEFIC и синдикатите още в 2018 г. се споразумяха за бъдещата рамка за по-нататъшна защита на работниците от ЕС от рисковете на работното място, свързани с експозицията на опасни вещества, карценогени или токсични за репродукцията.
Това споразумение е важно, защото показва, че работодателите и синдикатите искат да работят заедно за намаляване на химическите рискове и подобряване на условията на труд във всички сектори.