В Порто се проведе Изпълнителния комитет на IndustriALL Europe с участието на 162 делегати от 26 страни на Европа. От българска страна участие взеха Цветелина Милчалиева - председател на Федерация Лека промишленост, Валентин Вълчев председател на Федерацията на независимите синдикати на миньорите и Красимир Кръстев председател на Национална федерация на труда „Химия и индустрия“ на КНСБ.
Основна тема на Изпълнителния комитет комитета беше необходимостта от инвестиционен план за качествени индустриални работни места, изграждане на индустриално бъдеще за работещите в Европа и Кампания на европейския синдикат водена от влошаващия се индустриален и социално-икономически контекст и опасенията за нарастването на политическия екстремизъм. Корпоративното преструктуриране се увеличава бързо в индустриалните вериги и това показва опасния характер на настоящата ситуация на деиндустриализация без действия за засилване на инвестициите и индустриалната политика.
Укротяването на Изкуствения интелект/ИИ е предизвикателство за изграждане на синдикална стратегия на industriAll Europe, който включва подхода за индустриалната политика, практическите препоръки и проучването на ИИ в нашите сектори. С този пакет industriAll Europe има за цел да се справи с различните аспекти на въздействието на ИИ, рисковете и възможностите на ИИ и очертава градивните елементи на синдикалната стратегия за справяне с използването му на работното място.
Изпълнителният комитет на industriAll Europe прие основните приоритети на Стратегическия план за периода 2025-2029 г.
- Обединяване за изграждане на профсъюзна сила за силни, устойчиви промишлени работни места в Европа и стабилна европейска индустриална сделка с цялостна индустриална стратегия в центъра на икономическия план на Европа
- Обединяване за изграждане на профсъюзна сила за осигуряване на справедливо заплащане и условия на труд с механизмите на колективното договаряне и социалният диалог в предприятията и секторите
- Обединяване за изграждане на профсъюзна сила за солидарност и мир програмите за дерегулация и строги икономии, което рискува да подкопае ключови трудови права и системи за социална защита
- Обединяване за нов общ профсъюзен дневен ред за ориентация на съвременната профсъюзна политика за ефективни структури, активно участие на членовете и укрепване на тяхната преговорна сила
Особено силно беше подчертана потребността от засилване на синдикалното покритие отразено в приетата Рамка за изграждане на синдикална сила организираща индустриалните работници в Европа в силни синдикати.
Този документ определя принципите за изграждане на силата на синдикатите, като подчертава ангажимента на industriAll Europe за укрепване на капацитета на синдикатите в цяла Европа и включването на младежи синдикални представители в стратегически план за действия на организацията.
Отделно бяха обсъдени организационни въпроси, свързани с подготовката за предстоящия Конгрес на IndustriALL Europe – промени в Устава, правото на глас, помощните комисии, състава на Конгреса, сроковете за издигане на кандидатури за ръководство на синдиката.
Специално внимание беше обърнато на Плана за действие за защита на нашата демокрация срещу крайнодесни идеи, в който IndustriAll Europe се позовава на основните ценности, към които е привързано синдикалното движение, като демокрация, равенство, солидарност и хуманизъм. Тези ценности са антитеза на ценностите на крайната десница и идеите, които тя насърчава.
С тази позиция се цели да се покаже истинското лице на крайната десница, която, след като дойде на власт, следва антисоциална, антисиндикална и фундаментално антидемократична политика. Трябва да действаме сега, за да защитим нашите демокрации от нарастващата заплаха от крайнодесни идеи и партии!
От страна на българските синдикати отношение взе Цветелина Милчалиева, зам.-вицепрезидент на IndustriALL Europe, която сподели нарастващият натиск и атака срещу колективното договаряне, системите за социална сигурност, сдружаването, нарушенията на трудовите права на работните места и поддържането на ниски доходи в страните от Югоизточна Европа.
Мултинационалните компании в региона вместо да разширяват и прилагат европейските социални стандарти, стимулират засилената конкуренция на местните индустриални измерения.
Европейската синдикална солидарност в трудните времена, пред които са изправени работещите в индустрията се нуждае от конкретен план и реални действия независимо от регионалните различия в името на нашите членове.