Министрите на заетостта, от ЕС се срещат, за да обсъдят проблема с недостига на работна ръка в Европа и не могат да продължават да пренебрегват централната роля, която има ниското заплащане, посочват в своя позиция от Европейската конфедерация на профсъюзите (ЕКП).
От ЕКП подчертават, че работодателите често обясняват проблема с липсата на умения, но изследване на Европейския профсъюзен институт установява, че:
- В редица индустриите в ЕС, които най-трудно да наемат работници, всъщност плащат по-малко средно с 9% от тези, които са най-малко засегнати от недостига на работна ръка;
- В 13 от 22-те държави членки на ЕС, за които има налични данни, секторите, в които недостигът на работна ръка е нараснал най-много между 2019 г. и 2022 г., реално предлагат и най-ниски заплати;
- Най-големите разлики в заплащането между секторите с най-високо и най-ниско увеличение на недостига на работна ръка са установени в Италия (4,17 евро на час), Люксембург (4,16 евро), Германия (3,26 евро), Холандия (2,49 евро) и Гърция (1,51 евро).
ЕКП призовава Европейската комисия да използва предстоящото преразглеждане на директивите за обществените поръчки, за да гарантира, че само компании, които договарят заплати и условия на труд в социален диалог със синдикатите, да имат преференцията да усвояват обществени средства чрез обществени поръчки.
Преди срещата генералният секретар на ЕКП Естер Линч заяви, „Твърде често недостигът на работна ръка се обсъжда, без да се споменава една от основните причини, именно ниското заплащане и качеството на работните места, което е липсващата част от пъзела при решаването на проблема с недостига на работна ръка в Европа“.
За съжаление българските работодатели не правят изключение и търсят отговор на проблема в държавните институции, които да улеснят процедурите за внос на работници от трети държави, като най-лесния път да привличат необходимите им работници.