София, Международен дискусионен форум „Заплата за издръжка – инструмент за намаляване на неравенствата и бедността“ с участието на представители на институции от МОТ, Европейската фондация за подобряване на условията на труд и живот (EUROFOUND), Европейски синдикален институт, експерти, специалисти, синдикалисти от Румъния, Ирландия, Словения
От 1990г., КНСБ поставя началото за провеждане на изследвания за установяване на необходимите средства за издръжка на живота, като един от инструментите за измерване на социалните неравенства и бедността.
КНСБ настоява за политическа воля и национална ангажираност за обединяване усилията на институциите и организациите, които имат отношение по темата – министерства, социални партньори, институти, агенции, научни среди, експерти, местни органи - за създаване на надеждна методика за регулярно изчисление на „Заплатата за издръжка“. Това би било най-важната стъпка към реално транспониране на ДАМРЗ в България.
От трибуната на форума ИССИО на КНСБ отправи послания:
- Политиката на КНСБ за справедливо и достойно възмездяване на труда, предвижда размерът на МРЗ да ускори приближаването си до „заплатата за издръжка“ и към 2027 г. да бъде поне 80% от нея. Към настоящия момент минималната работна заплата (МРЗ) представлява 49,7% от заплатата за издръжка,
- КНСБ използва „заплатата за издръжка“ в процеса на колективното договаряне на всички нива, като аргумент за увеличение на работните заплати.
- Фондацията за справедливи условия в бранш облекло включват „заплатата за издръжка“ в социалния одит на компаниите.
- Инвеститори при разкриване на нови производства и нови работни места използват „заплатата за издръжка“ ЗИ за прогнозните бюджетни разходи за Фонд работна заплати и дължимите осигурителни вноски.