Антверпен, Белгия – Една година след стартирането на Декларацията от Антверпен, 400 бизнес лидери се събраха, за да обсъдят споразумението за чиста промишленост с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен. По-рано през деня тя представи инициативата пред обществеността, очертавайки нейната визия за укрепване на индустриалната база на Европа. Срещата в Антверпен беше решаващ момент за лидерите в индустрията да оценят нейното въздействие и да поискат конкретни мерки за спешно прилагане.
Днешните дискусии обаче подчертаха реалността, че без бързи и целенасочени действия европейският текстилен сектор ще остане изложен на сериозен риск. Високите цени на енергията, регулаторната сложност и нелоялната конкуренция от внос, който заобикаля стандартите на ЕС, правят все по-трудно за производителите да останат на повърхността.
Очертаха се някои основни приоритети:
- План за действие за достъпна енергия: Осигуряването на стабилна енергия на конкурентни цени е от съществено значение за запазване на производството на текстил в Европа и поддържане на заетостта.
- Реформа на обществените поръчки : Даването на приоритет на произведените в ЕС, устойчиви текстилни изделия в обществените търгове ще подкрепи отговорното производство и ще насърчи търсенето на иновативни, екологични продукти.
- Фонд за конкурентоспособност : МСП, които формират гръбнака на текстилната промишленост, се нуждаят от целенасочена финансова подкрепа, за да инвестират в нови технологии, да повишават уменията на работната си сила и да повишават конкурентоспособността.
- Партньорства за чиста търговия и инвестиции : За да се гарантира справедлива глобална конкуренция, търговските споразумения трябва да поддържат екологични и социални стандарти във веригите за доставки.
- Развитие на труда и уменията, като елемент на социалната политика от значение по отношение на уменията на работната сила и възможностите за работа.