Нов пакт за европейски социален диалог е подписан от Комисията и европейските междуотраслови социални партньори и има за цел да засили ролята на социалните партньори при формирането на пазара на труда, заетостта и социалните политики.
Във време на глобална трансформация новият пакт е насочен към основните предизвикателства пред европейските икономики и се основава на Декларацията на социалните партньори от Вал Дюшес от 2024 г.
Социалният диалог е неразделна част от европейския социален модел и играе решаваща роля за поддържане на конкурентоспособността на европейските предприятия, за повишаване на тяхната производителност, за осигуряване на качествени работни места и за гарантиране на социална справедливост. Социалният диалог продължава да бъде основен инструмент, който гарантира, че пазарите на труда се адаптират към прехода в областта на цифровите технологии и климата и че работниците разполагат с подходящите умения.
Новият пакт установява дългосрочна рамка с конкретни действия, които да бъдат предприети от Комисията и социалните партньори за укрепване, разширяване на обхвата на социалния диалог и насърчаване на по-силни консултации със социалните партньори.
По-специално Комисията ще:
- назначи европейски пратеник за социалния диалог, който ще насърчава навременни и смислени консултации със социалните партньори и ще насочва към институциите на ЕС опасенията относно социалния диалог на национално равнище, като по този начин ще подобрява осведомеността за социалния диалог в рамките на Комисията
- работи заедно със социалните партньори по пътна карта за качествени работни места, която ще бъде представена през 2025 г. ще обмени със социалните партньори мнения относно техните приоритети по отношение на работната програма на Комисията за следващата година преди нейното приемане.
- създаде механизъм за получаване на съвместни доклади от социалните партньори относно социалния диалог на равнище ЕС.
- се консултира със социалните партньори и по политически инициативи, които не попадат в приложното поле на членове 153 и 154 от ДФЕС, но са от особено значение за социалните партньори.
От своя страна, Европейските междуотраслови социални партньори редовно ще изготвят многогодишна работна програма за справяне с основните икономически и социални предизвикателства, пред които са изправени европейските пазари на труда, и ще определят подходящите инструменти за справяне с тези предизвикателства.
Социалните партньори също така ще установят съвместни процедури за подобряване на автономния си двустранен социален диалог, включително преговорите за споразумения между социалните партньори, и ще работят заедно по различните видове инструменти за социален диалог, използвани на равнище ЕС.
Предистория
Стартирането на новия Пакт за социален диалог бе обявено за първи път на срещата на върха на социалните партньори във Вал Дюшес през януари 2024 г., на която Европейската комисия, белгийското председателство на Съвета на ЕС и европейските социални партньори подписаха „Тристранна декларация за развитие и разширяване на процъфтяващ европейски социален диалог“. Декларацията се ангажира с насърчаването на по-добри условия на труд, признаване на квалификациите и интеграция на пазара на труда в Европа.
Социалният диалог е залегнал в Договора за функционирането на Европейския съюз (ДФЕС) и е подчертан в Принцип 8 на Европейския стълб на социалните права и в Плана за неговото действие. В членове 154-155 от ДФЕС се определя задължението на Комисията да се консултира със социалните партньори по законодателни предложения в областта на социалната политика и да им позволи да договарят споразумения, които могат да бъдат приложени чрез правото на ЕС.