Нов доклад за политиката на IndustriAll Europe, апелира социалните условия вече практика в някои европейски страни да станат правило за цяла Европа.
Нито цент публични пари за промишлеността без социални условия.
В контекста на геополитическа и индустриална криза Европа предефинира дневния ред на прехода. През последните месеци бизнесът беше много гласовит относно това, кое не иска и как дневният им ред може да бъде прокаран напред с помощта на европейските институции, които се изместиха вдясно от политическия спектър.
IndustriAll Europe и организациите-членки подкрепят призива за подкрепящи мерки под формата на проактивна промишлена политика, която подпомага европейската промишленост и нейната декарбонизация, като същевременно избягва деиндустриализацията и осигурява добри индустриални работни места.
Също така сме съгласни, че законодателните елементи трябва да са съгласувани. Но ние не вярваме, че конкурентоспособността трябва да е на всяка цена! Конкурентоспособността не може да бъде постигната в ущърб на качествените работни места и правата на работниците, тя трябва да доведе до устойчиви и равни ползи за всички в Европа.
IndustriAll Europe е една от страните, подписали Декларацията от Антверпен, която установи основни изисквания на индустриалната политика, за да даде възможност на европейската индустрия да се декарбонизира, като същевременно остане конкурентоспособна в глобален мащаб. В Декларацията, заедно с много от нашите секторни социални партньори, industriAll Europe призовава за силен раздел за публично финансиране като част от сделката за чиста промишленост, с гаранции за запазване и създаване на качествени работни места. Обвързването на социалните условия с обществената подкрепа може да бъде силен лост за постигането на това.
Социалните условия не са тежест за компаниите, а действат като система, в която отговорностите за икономическото и социалното благополучие се споделят поравно. Възвръщаемостта е многостранна: наличие на квалифицирана работна сила, по-голямо участие на пазара на труда и благосъстояние, достойни заплати за живот и стимулиране на търсенето, данъчни приходи, регионално сближаване и цялостно общество мир и доверие в демократичните организации.
ЕС трябва да демонстрира на своя силен социален модел, висококвалифицирана работна сила и високия си здравен и жизнен стандарт в сравнение с други големи икономики.
Както призоваваме в нашата политика, социалните условия не са само пожелателно мислене, но вече се прилагат в цяла Европа.
В Испания справедливите енергийни търгове за преход обвързват обществената подкрепа със социални показатели, като създаване на работни места и обучение, докато новият закон за промишлеността и стратегическата автономия изисква компаниите да осигуряват обекти и работни места, когато получават публично финансиране.
В Португалия компаниите, които използват колективни трудови договори, могат да се възползват от данъчни облекчения и специфични политики по отношение на достъпа до публично или европейско финансиране.
В Германия въглеродните договори за разлика бяха въведени от правителството, за да компенсират допълнителните разходи на компаниите в сравнение с конвенционалните процеси, при които щадящите климата производствени процеси все още не могат да се управляват конкурентно. Този процес е придружен със строги условия за информация и консултация с работнически съвети, въведоха се регулации, обвързващи обществените поръчки с всеобхватни насоки за колективно договаряне, за да гарантират качество на услугите, заплатите и работните места, и изисквания за спазване на колективните трудови договори.
Примерите показват начина за постигане на конкурентоспособност при запазване на социалната устойчивост и качествените работни места. IndustriAll Europe призовава Европейската комисия да последва примера и да накара социалните условия да получат публичната подкрепа, която е в полза на европейския бизнес, работници и общество!