Стокхолм, Изпълнителен комитет на IndustriAll Europe.
Изпълнителният комитет на IndustriAll Europe чу вдъхновяващата история за зелената индустриална революция в Северна Швеция от министъра на промишлеността Карл-Петер Торвалдсон бивш президент на Шведската профсъюзна конфедерация LO, от шведския синдикален лидер Мари Нилсон, както и от Роджер Мьорвик държавен секретар на министерството на заетостта, които очертаха предимствата на шведския социален модел.
Зелената революция достига нови области и нови продукти през цялото време. Това, което не се е променило, е важната роля на индустриалните отношения и колективното договаряне. Всички нови дейности са обхванати от колективно договаряне. Ако всяко ново работно място в зелената революция беше създадено в компания, обхваната от колективен трудов договор, обхватът на колективното договаряне действително би се увеличил, като се има предвид ръста на заетостта. Карл-Петер Торвалдсон е убеден, че зелената революция може да забави развитието на крайнодесните движения. Тъй като работните места се връщат в Северна Швеция и хората вече не се страхуват за препитанието си, крайната десница се оттегля. Накрая министърът изрази възмущението си, че някои страни от Източна Европа не включват синдикати в планирането и оформянето на прехода. Според него тези страни трябва да бъдат изключени от финансирането на Just Transition!
Мари Нилсен, президент на профсъюза IF Metall , се съгласи, че новите технологии помагат за запазване на работни места, осигуряване на заплати, повишаване на конкурентоспособността и запазване на производството в страната. Тя приветства факта, че някои компании преместват производството си обратно в Швеция. Инвестициите обаче няма да доведат автоматично до нови работни места навсякъде и не всички работни места в старите индустрии ще бъдат запазени. Следователно за шведските профсъюзи повишаването на квалификацията и преквалификацията на техните членове е на първо място в дневния ред, както и намирането на нови работни места. Те искат да гарантират, че всички работници са част от зелената революция, с умения, готови за новите работни места. Организирането на нови членове, договарянето на добри споразумения с по-високи заплати и по-добри условия на труд са приоритет.
Шведският опит несъмнено е свързан със социален модел и пазар на труда, който се основава на силни и независими социални партньори, както и на трипартизъм. Роджър Мьорвик смята, че това дава на Швеция конкурентно предимство в световната индустрия, особено във времена на преход като зелената и дигитална трансформация на икономиката. Предстоящият закон за обучение, резултат от преговори със социалните партньори, е една илюстрация за оформянето на справедлив преход. Законът ще осигури финансиране за обучение на работниците и подкрепа за улесняване на прехода от работа към работа.
Държавният секретар обясни, че социалдемократическото правителство е положило усилия за укрепване на този социален модел и за подкрепа на социалните партньори. Според него социалният диалог и колективното договаряне са в основата на една добре функционираща икономика и пазар на труда. В предстоящото шведско председателство на ЕС през пролетта на 2023 г. укрепването на европейския социален модел и социалното партньорство в цяла Европа ще бъде ключов приоритет.